Дропбокс (енг. Dropbox) је мрежни сервис за синхорнизацију датотека између више корисникових рачунара. Ради на принципу складишта на мрежи у које се пакују датотеке којима корисник може приступити са било ког места (на пример дељење датотека између кућног и рачунара на послу или преносног рачунара).
Специфичности
Оно што овај начин рада разликује од других (нпр. subversion) је то што ради без корисниковог баратања са икаквим командама. Потребно је преуети и инсталирати бесплатни вишеплатформски алат (ради под ГНУ/Линуксом, Меком и Виндоузом), направити бесплатни Дропбокс налог (на самој веб страници пројекта или из програма), подесити програм уношењем корисничког имена и лозинке за приступ мрежном складишту, те одредити локални директоријум у који ће се синхронизовати датотеке.
Употреба
Датотеке које се желе поделити са другим својим рачунарима треба ископирати или преместити (ако се не желе дупликати на истој машини) у директоријум одређен приликом подешавања програма, а алатка која „чучи“ у системској касети ће остатак посла обавити уместо корисника — из локалног директоријума ће на мрежно складиште послати новододате датотеке, одн. из мрежног складишта ће преузети и сместити датотеке у локални директоријум.
Када се покрене други рачунар на коме је Дропбокс инсталиран и подешен за употребу корисниковог налога, он ће сам, без потребе да корисник ишта кликће или куца, синхронизовати локални директоријум са мрежном складиштем.
Инсталација на ГНУ/Линукс
Мајстори из Дропбокса су направили клијент чији су пакети доступни за Убунту и Федору, али недостатак овог клијента је то што захтева Наутилус, те да би уопште радио неопходно је да исти буде покренут. Пошто ја користим КДЕ, а верујем да и други корисници овог окружења никако не желе „духа“ у облику Наутилуса само зарад Дропбокса, прибегао сам „алтернативном“ решењу.
На срећу, постоји и (на жалост затворено, мада бесплатно) решење које ради независно од радног окружења. Инсталација је једноставна и састоји се у следећем:
- Преузме се пакет за 32bit или 64bit систем.
- Архива се распакује у кориснички директоријум при чему се добија директоријум ~/.dropbox-dist. Могуће је, бар се мени десило, да симболичка веза ~/.dropbox-dist/dropbox не буде распакована јер показује на непостојећу датотеку, па је потребно направити нову везу наредбом:
ln -s ~/.dropbox-dist/library.zip ~/.dropbox-dist/dropbox
- Следи покретање ове алатке једноставним двокликом на датотеку ~/.dropbox-dist/dropboxd (или покретањем из дијалога за извршавање наредби). Ако се већ користи КДЕ, препоручљиво је направити још једну симболичку везу за аутоматско покретање са КДЕ-ом наредбом:
ln -s ~/.dropbox-dist/dropboxd ~/.kde/Autostart/dropboxd
Кад се први пут покрене, потребно је изабрати да ли корисник региструје нови налог (јер га нема?) или већ има Дропбокс налог.
Следи унос корисничког имена (адресе е-поште) и лозинке за приступ свом Дропбокс налогу, као унос назива локалног рачунара.
Корисник се сада може упознавати са алатом, или то прескочити и одмах прећи на последњи корак.
Ако корисник не жели да користи подразумевани директоријум који ће се синхронизовати са мрежним складиштем (подразумевано је то ~/Dropbox), може га ручно изабрати.
Ситна цревца
Дропбокс сервис може се додатно подесити у циљу ограничења брзине којом обавља синхронизацију (upload/download). Такође је могуће користити прокси сервер.
Опет тај Наутилус
Пошто је Дропбокс сервис Гтк програм, он ће приликом клика на иконицу у системској касети покретати Наутилус менаџер датотека, уместо Конкуерора. Решење овог проблема је преусмеравање подразумеваног менаџера датотекама за Гном (додатне информације и корисни алати на ову тему):
sudo dpkg-divert --divert /usr/bin/nautilus.old --rename /usr/bin/nautilus sudo ln -s /usr/bin/konqueror /usr/bin/nautilus
Корисне адресе
За инсталацију на осталим дистрибуцијама и без графичког окружења, постоји детаљна вики страница на адреси http://wiki.getdropbox.com/TipsAndTricks/AlmostText-BasedLinuxInstall.
Погледајте Линукс Журнал видео демонстрацију инсталације и употребе Дропбокса на Федори.
Корисна адреса: Преузимање верзије за ГНУ/Линукс верзије и Text based Linux install
Trenutno je na snazi promo period od 6 meseci za „Pro“ nalog (50GB prostora):
https://www.getdropbox.com/register?cont=https%3A//www.getdropbox.com/upgrade%3Fplan%3D50%26promo%3Dtweet-to-beat
Dobra stvar…koristio sam ga pre i pisao o njemu, ali me nešto smorilo oko njega i više ga ne koristim…
@Aleksandar: Занимљиво. Знаће да користи коме треба :)
@Punky: Сећаш ли се шта је било у питању? Или си га само „измодео“?
Mrzelo me po novoj instalaciji Linuxa, da ga opet konfigurišem, a inače je ok radio…ali mi nije prekopotreban pa mi neki drugi servisi završavaju posao…
@Punky: Да га конфигуришеш? Па зар није довољно само учукати е-пошту и лозинку? :) Но, мени тернутно завршава посао за кућа←→посао.
Nisam mislio to…mrzelo da instaliram…ne sećam se jeli postoja deb paket tad, dok sam bio na Ubuntu, a sad za Arch me i mrzi da tražim, no sk ću da pogledam i kažem ti…
Dodakat:
Čak ga za Arch ima u repou…lol
Evo i slika:
http://i230.photobucket.com/albums/ee49/razumite/dropbox.png
…više nego `iljadu reči! ;)