Од кад сам мигрирао на 64битни Дебиан Лени и инсталирао флеш плејер за преглед мултимедијалних садржаја на вебу, имао сам повремено проблем са сивим правоугаоником на месту где би требало да се појави видео, с тим да се често чуо звук из видеа али је уместо слике стајала сива површина. Наравно, говорим о Дебиан варијанти Фајерфокса.
И тако одем јуче да видим Дединог гика како спава на асталу, пустим да се видео учитава док ја исчитам коментаре, вратим се на врх а уместо учитаног видеа дочека ме сива површина.
Освежим страницу, иста ствар — сивило. Попиздим, прогуглам, и (изгледа?) пронађем решење.
Adobe је недавно објавио алфа издање 64битног флеш плејера 10 који се иначе налази у експерименталној ризници debian-multimedia. па сам лепо уклонио непотребне ствари (мада би вероватно то било и само уклоњено, али за сваки случај):
sudo aptitude remove swfdec-mozilla flashplayer-mozilla nspluginwrapper
Потом сам уместо пробне (testing) активирао Додао сам експерименталну (experimental) браншу мултимедијалне ризнице у /etc/apt/sources.lst
deb http://www.debian-multimedia.org/ testing main deb http://www.debian-multimedia.org/ experimental main
инсталирао потребан пакет
sudo aptitude update sudo aptitude install -t experimetnal flashplayer-mozilla
Након овога само треба изабрати новоинсталирани флеш додатак
sudo update-alternatives --config flash-mozilla.so
Ово ће дати списак налик следећем, из кога треба изабрати одговарајућу линију:
There are 2 alternatives which provide `flash-mozilla.so'. Selection Alternative ----------------------------------------------- *+ 1 /usr/lib/flashplayer-mozilla/libflashplayer.so 2 /usr/lib/swfdec-mozilla/libswfdecmozilla.so Press enter to keep the default[*], or type selection number: 1
После „ентера“, требало би да се добије порука о успешној примени алтернативе:
Using '/usr/lib/flashplayer-mozilla/libflashplayer.so' to provide 'flash-mozilla.so'.
проверити да ли је новоинсталирани додатак линкован у одговарајућим директоријумима, т.ј. да ли се веза до /etc/alternatives/flash-mozilla.so налази у /usr/lib/mozilla/plugins, /usr/lib/firefox/plugins и /usr/lib/iceweasel/plugins (за сваки случај). Ако користите и Оперу, проверите /usr/lib/opera/plugins.
Чини ми се да је ово решило проблем јер се у пробној сесији није појављивао досадни сиви правоугаоник, а да ли је ово трајно решење, сазнаћу у неколико дана употребе… па јавим :)
Упутство ажурирано регуларним поступком избора алтернативног додатка у петак, 10. априла 2009. у 22 часа.
Najčudnije od svega je što ja recimo nikad nisam imao frku sa 64bitnim Linuxom i flash playerom…uvek je sve radilo po defaultu…doduše, Open Suse sam probao 64bitni i Arch na kome sam i sad i sve šljaka….a čuo sam da zeza ljude i to dosta…hmm…ne znam…
Dobar tutorijal…
Ja sam to instalirao na Winu :P :D
@Punky: Дешава се, мада је ствар што није било редовно него се засиви кад се најмање надаш.
@Deda: Које? Slax? ;)
http://www.debian-multimedia.org/dists/oldstable/main/binary-amd64/package/flashplayer-mozilla.php
ovde je i flas9 za 64 bita ili nije
(ko bi znao za sta je pravljen :) )
may work faster on flash9
meni nesto nije hteo fullscreen na 10
ma jock , 32 bita :( za 64bita mora 10
~/flash-player-amd64-9.0.152.0 # file libflashplayer.so
libflashplayer.so: ELF 32-bit LSB shared object, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked, stripped
Kod mene je taj flash player sa debian-multimedia.org pravio velike probleme (pucao ceo browser). Kad sam ga „ubio“ i instalirao onaj iz sid-a sve je radilo savrseno.
Има једна супер алатка на Дебиану која омогућава бирање алтернативне алатке без потребе за уклањањем других (алтернативних) пакета, попут овог swfdec-mozilla.
После овога је довољно изабрати редни број испред линије са жељеном алтернативом (нпр. када је у питању Java између GCJ и SUN).
И сада ми уопште није јасно зашто сам прчкао по sources.list и затарабио testing ризницу за мултимедију, поред aptitude -t experimental…
… човек се учи док је жив :O
Ovo update-alternatives je bas zgodna stvar :)
ps. Sto experimental?
@mmilan: Најфришкији прави 64битни флеш је у експерименталу мултимедије.
Ups, nisam video da se to odnosi na multimediju, pomislio sam na standardni Debian experimental, pa rekoh sta ces tamo. Nije da nema lepih stvari, ali ume da poludi