Ако здраво за готово узмемо савремену пословицу „Ако немаш Фејс — не постојиш!“, и искомбинујемо је са оном „На Фејсбуку су људи са којима си ишао у школу. На Твитеру су људи са којима би волео да си ишао у школу.“, долазимо до закључка да су друштвене мреже један од веома битних аспеката савременог хомосапиенса. Нокија се (недовољно) потрудила да корисницима E7 паметног телефона учини што једноставнијим присуп овим веб садржајима.
Виџет и апликација за друштвене мреже подржава само Твитер и Фејсбук, што ћу оценити као делимично прихватљиво обичним корисницима — то су најпопуларније друштвене мреже, али очигледно неприхватљиво циљној популацији модела E7 — пословним корисницима којима је можда и важнија мрежа Линкедин. Истина, постоји самостална апликација коју је направио развојни тим Линкедина, али она није интегрисана у поменути виџет.
Фејсбук
Део апликације за друштвене мреже када је Фејсбук у питању чини ми се да је за нијансу богатији могућностима од дела за Твитер.
Неизоставно могу да се постављају статуси, али и мултимедијални садржаји, т.ј. фотогарфије и видео снимци.
Када се у галерији прегледају фотографије, постоји опција да се тренутно приказана фотографија подели на друштвеним мрежама (онима које су подешене у истоименој апликацији), али не постоји могућност да се уз фотографију напише опис. Због тога ће се на Фејсбуку или Твитеру појавити само линк ка слици, без икаквог пропратног текста.
Када је апликација за друштвене мреже отворена то и није проблем, али ни мало елегантно решење горе наведеног проблема је управо одлазак у апликацију за друштвене мреже, тап на дугме за дељење мултимедијалног садржаја и избор једне или више фотографија (или видеа код Фејсбука) за дељење, након чега ће се појавити поље за унос назива т.ј. описа фотке, и то подразумевано са почетним малим словом. Да, E7 подржава „мултитаскинг“, али чему компликовање?
Осим почетне странице са приказом обавештења и статуса изабране врсте (последње вести, статуси пријатеља из одређене групе, статуси на зиду група и друго), могуће је читати и писати личне поруке, гледати догађаје који наступају, претаживати пријатеље и преглед захтева за пријатељство, групе, апликације и друге Фејсбук пошасти, наравно са могућношћу да се исти игноришу или прихвате.
Објаве и статуси могу да се прегледају у целости, коментаришу и „лајкују“, али их није могуће делити са другима шеровањем, што је рецимо један велики минус од мене.
Део за личне поруке ради одлично и садржи све потребне функције (примљене поруке, послате поруке, разговор у низу, писање одговора, уклањање поруке).
Твитер
Део за управљање (само једним) Твитер налогом подразумевано приказује твитове свих пријатеља (Временска трака или „timeline“), и осим ње може да прикаже помињања (mentions), омиљене твитове (favorites) и примљене личне поруке са могућношћу слања личних порука пријатељима и одговарања на примљене поруке.
Иако последња иконица у траци алатки наговештава функцију претраживања, тап на њу ће неочекивано отворити страницу за претраживање Твитера у веб прегледачу.
Осим подразумеваног постављања статуса, на Твитеру могу да се деле и фотографије (из галерије или сликањем камером), и оне се каче на TwitPic. Занимљиво је да када су приказане обе друштвене мреже истовремено, није могуће дељење видео садржаја на Фејсбуку, што ми се никако није свидело јер је могла да остане и опција дељења видеа који би се слао само на Фејсбук.
Очекивано је да на твитове пријатеља може да се одговара, али у менију који се добија тапом на твит пријатеља осим опције за посећивање везе (ако се она налази у твиту) и додавање твита у омиљене, нема опције за ретвитовање.
Утисак? Горак…
На страну што интерфејс апликације за друштвене мреже одудара од интерфејса окружења, што аватари на виџету могу да буду приказани са заобљеним угловима и без скалирања уз губитак квалитета приказа, али врхунац неуспеха представља немогућност дељења твитова и објава пријатеља, чиме се у приличној мери губи смисао самог назива апликације „друштвене мреже“.
Схватићу ово пре као недостатак у ПРОШЛОГОДИШЊОЈ апликацији (да, апликација за друштвене мреже није ажурирана од прошле године, бар тако пише у „абаут“), него као бригу о приватности наших пријатеља.
Укратко, за разлику од одличне апликације за електронску пошту, апликација за друштвене мреже је дебело недовршена: прилично спора и неоптимизована. За машину која кошта гомилу европских новчаница, овај део слагалице софтвера на E7 је једноставно неиспеглан. Остаје само да се надамо да ће „Ана“ донети потпуно функционалну апликацију за друштвене мреже. Моја оцена као #E7testerRS је 2 на стакленим ногама.
Сазнај више о друштвеним мрежама од #E7testerRS и E7 Insider екипе.